Kiekvienas Lietuvos moksleivis gali programuoti!

Kaip padaryti, kad kompiuteriukai nedulkėtų lentynose

Šis laiškas buvo išsiųstas šio projekto remėjams.

Sveiki,

Rašau jums, nes parėmėte – finansiškai ar morališkai – projektą “Kompiuteriukai vaikams”, kurio artimiausias tikslas šį rudenį duoti vaikams galimybę ir paskatinti juos susipažinti su technine kūryba, programavimu ir visa tai – per nuostabią ir puikiai edukacijai pritaikytą BBC micro:bit platformą.

Vienas iš pagrindinių projekto skeptikų, o ir nereto palaikytojo, klausimų yra – kaip užtikrinsime, kad kompiuteriukai nerinks dulkių ir bus panaudojami? Nuo pat projekto pradžios atkakliai dirbome: klausėmės kritikos, pastebėjimų, bendravome su mokytojais, švietimo politikos formuotojais, žmonėmis, kurie domisi, palaiko, kritikuoja, padeda ir trukdo.

Galiausiai matome pilną vaizdą priemonių, kurios pagelbės mums užtikrinti patį efektyviausią visos paramos ir kompiuteriukų panaudojimą. Trumpai apie jas papasakosiu.

  1. Sulaukėme generalinio rėmėjo. Tai – Bitė Lietuva. Jų salonuose kompiuteriukai bus išdalinti, papasakojant apie jų galimybes, mūsų projektą, idėjas, kurias galima sukurti su micro:bit. Taip pat Bitės salonai bus viena iš daugelio vietų, kurioje vaikai galės ateiti pasitarti, gauti pagalbos ir patarimų jeigu kas nors nepavyks arba norėsis, kad pavyktų smarkiau.
  2. Mokomoji medžiaga mokytojams – kartu su leidykla „Šviesa“ rengiame mokomąją medžiagą, kuri bus integruota į jų platformą Eduka.lt. Jau dabar mokytojai ten randa medžiagą, kuri skirta kitoms pamokoms. Ji bus papildyta profesionaliai parengtu turiniu apimančiu mikrokompiuterių panaudojimą ne tik technologijų ar informatikos pamokose, bet ir daugelyje kitų disciplinų.
  3. Leidykla Šviesa taip pat padės surengti mokytojų apmokymus, kurie pirmiausia vyks Vilniaus regione, o vėliau persikels per visas šalį ir pakvies mokytojus artimiau, išsamiau susipažinti su kompiuteriukais, jų galimybėmis mokymą padaryti įdomesniu.
  4. Keli mūsų rėmėjai, tarp jų ir generalinis rėmėjas Bitė Lietuva, rengs konkursus, kurių metu pakviesime mokyklas ir moksleivius kurti ir dokumentuoti savo projektus su micro:bitais. Taip pat rengsime varžybas tarp mokyklų ir mokinių, kviesime juos į renginius, konferencijas pristatyti tai, kas pavyko, o ką dar reikėtų patobulinti. Jeigu jūs norite rengti savo renginį ar steigti prizus – tai puiku! Pabendraukime, pasistengsime rasti būdus jus prijungti prie bendrų pastangų.
  5. Vieni geriausių mūsų draugų – bit&byte akademiją, kurie nori plėsti savo būrelių tinklą. Žinodami, kad regione yra micro:bitų ir jais susidomėjusių vaikų – jie įtraukia šį regioną į savo plėtros planus, o esant stipriam vietos bendruomenės palaikymui tai gali įvykti dar šiemet.
  6. Daugelis rėmėjų į kuriuos kreipėmės nori prisidėti ne tik finansiškai, tačiau ir važiuodami mokyti vaikų į mokyklas, parodyti jiems praktiškai mikrokompiuterių galimybes, papasakoti apie savo dirbamus darbus ir platųjį techninės kūrybos pasaulį. Prie šios iniciatyvos jau dabar prisidės Barclays ir Nasdaq darbuotojai, bet kelias atviras ir kitiems.
  7. Nuo pat pradžių skatiname į šį projektą įsitraukti vietos valdžią. Savivaldybės vaidmuo yra labai svarbus, mat jos dažnai turi galimybę įgalinti savo mokyklas, paremti jas dėmesiu ir įpareigojimu atverti duris kūrybiškiems vaikams. Žinoma, visa tai jau pradėta daryti Vilniaus miesto savivaldybėje, tačiau labai džiaugiamės, kad prisideda, aktyvų susidomėjimą rodo ir kitos – Trakų, Elektrėnų, Raseinių, Širvintų savivaldybės.
  8. Mūsų komandos nariai yra dideli savišvietos entuziastai. Žinome, kad vaikams suteikus galimybę ir paskatinimą, tinkamas priemones ir, bene svarbiausia, netrukdant veikti, įvyks daug gražių dalykų. Pilotinio projekto bandymai pas mus ir kitose šalyse parodė, kad suteikiant daugiau atsakomybės vaikams, jie patys ieško informacijos, eksperimentuoja, organizuojasi į grupeles, kuriose drauge bendraudami ieško sprendimų.

Ar turėtume daryti ką nors daugiau? Nuolat klausiame savęs ir kitų kaip dirbti geriau – jūsų patarimų taip pat laukiame. Šiuo metu sprendžiame projekto palaikymo klausimus. Matome, kad rugsėjo 1 dienai turėsime maždaug 50% finansavimo reikalingo penktokų kompiuteriukams. Taigi, pradėsime jais aprūpinti vaikus nuo rugsėjo ir toliau rinksime paramą. Visą poreikį planuojame turėti iki rudens pabaigos.

Laukia nemaži iššūkiai su kompiuteriukų logistika, savanorių įtraukimu ir komunikacija. Esame pasiryžę juos įveikti ir pratęsti šį projektą kitais metais, užtikrinti tęstinumą, kuris ypač svarbus dirbant su vaikais, tolimesnį bendradarbiavimą su BBC Micro:bit Foundation ir toliau stumti mūsų švietimą pažangos kryptimi.

Pagarbiai
Povilas Poderskis